Örgü Modelleri ve Modası

Örgü Sehpa Örtüsü Modelleri ve Modası

14.05.2020
103
Örgü Sehpa Örtüsü Modelleri ve Modası

El Örgüsü Sehpa Örtüsü Resimleri ve Modası

Evlerinizde en çok görünen ve en çok kullanılan eşyalardan biri olan sehpalarınızın daha şık görünmesini istiyorsanız örgü sehpa örtüsü modelleri seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bazı hanımlar sehpa örtülerini demode bulsalar da birçok hanım örgü sehpalardan vazgeçmiş değil.

Geçmişin atmosferini evlerinde yaşatmaya çalışan hanımlar birbirinden renkli ve birbirinden güzel sehpa örtülerini yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanmaya devam ediyor. Hatta birçok annenin kızlarının çeyizi için örgü sehpa modellerini tercih ettiğini biliyoruz.

Her ne kadar yeni evli çiftler modern dekorasyon trendlerini tercih etse de kültürümüzü yansıtan örgü sehpa örtüsü çeşitleri de birçok evin salonu süslüyor. Örgü sehpa modelleri kategorimizde yer verdiğimiz birbirinden şık ve dekoratif sehpa örtüsü fotoğraflarını inceleyerek salonunuzun havasını değiştirebilirsiniz.

 

Evlerinizi Örgü Sehpa Modelleri ile Canlandırın

Anneannelerimizin, annelerimizin evlerinde gördüğümüz el emeği göz nuru örtüler günümüzde de tekrar can buluyor. Aslında hiç eskimeyen, evimizde hep bir köşede bekleyen belki de bize çocukluğumuzu hatırlatan el örgüsü örtüleri tekrar ortaya çıkarma zamanı.  Son zamanlarda tekrar trend haline gelen ve vintage tarzı tasarımlarda da fazlasıyla yer verilen el örgüsü örtüleri, dantelleri kendi el emeğinizle örmek isterseniz örgü kategorisinde yer alan birçok örgü örtü modellerine bakarak kolaylıkla başarabilirsiniz.

Bu örgüleri yaparken aynı zamanda kafanızı dağıtabilir, adeta bir terapi gibi rahatlayabilirsiniz. Örmeyi bitirdiğinizde ortaya çıkacak olan örtülerinizi serdikten sonra, karşısında yudumlayacağınız kahvenizle emeğinizin tadını çıkarabilirsiniz. Örmeye oturma odalarınızı ve salonlarınızda en önemli dekoratif öğelerden biri olan sehpalara serebileceğiniz örtülerden başlamak isterseniz örgü modellerinden tarzınıza uygun olanı ve beğendiğinizi örmeye başlayabilirsiniz.

 

Dekorasyonunuza ve Sehpanıza Uygun Örgü Sehpa Örtülerini Seçin

Sehpalar hem bir ihtiyaç hem de dekorasyon öğesi olarak önemli parçalardır. Bu önemli parçaların üzerine seçeceğiniz örgü sehpa örtüsü modelini de bunu bilerek özenle ve düşünerek seçmeniz gerekir. Örgü sehpa örtüleri orta sehpa için örülecekse sehpanın şekline göre yuvarlak, kare, dikdörtgen ve oval şekillerde örülebilir.

Örgü sehpa örtüsü modelinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da sehpalarınızın boyutudur. Boyutuna göre ölçülerde örmeniz gerekir. Ayrıca unutmayın ki seçeceğiniz örgü sehpa örtüsü modelini dekorasyonunuzun önemli bir parçasını dekore etmek için kullanacaksınız. Bu nedenle duvar renginden, kanepelere, mobilyalardan kırlentlere kadar bütün dekorasyonunuza uyum sağlayacak renklerde ve modelde bir tercih yapmalısınız.

Öreceğiniz örgü sehpa örtüsü modeliniz illa ki beyaz ve tonlarında olmak zorunda değil. Tek renkli bir örtü örebileceğiniz gibi isterseniz renkli iplerle iki veya daha çok renkli bir sehpa örtüsü de örebilirsiniz.  Sehpanıza uyacak şekillerde örgü sehpa modellerini inceleyebilir, renklerini kendiniz seçebilirsiniz. Öreceğiniz örgü sehpa örtüleriniz ile hem bulunduğunuz ortama otantik bir hava kazandırabilir, hem de renk katabilirsiniz.

 

Örgü Sehpa Örtülerini Örmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kendi emeğinizle bir şeyler yapacak olduğunuz için heyecanlı olabilir ve seçtiğiniz modele bir an önce başlayıp kavuşmak istiyor olabilirsiniz. Yalnız başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç bilgi işinizi pratikleştirecek ve sehpanıza uygun örtüyü örmenizde yardımcı olacaktır.

Örgü sehpa örtüleri genellikle bütünlüğü sağlaması açısından bir orta, iki küçük sehpa örtüsü şeklinde örülür ama siz günümüze uyarlayıp tek bir sehpada, bir model sehpa örtüsü kullanmak isterseniz o şekilde de örebilirsiniz.

Bazılarına bütün sehpalarda aynı model örgü sehpa örtülerini kullanmak tekdüze gelebilir veya tek sehpada örtü kullanmak isteyebilir. Örgü sehpa örtüsü ölçüsünü belirlerken modaya uygun örtü modellerini inceleyebilir, zevkinize uyan modellerle modern ölçüleri birleştirebilirsiniz. Örmeye başlamadan önce sehpalarınızın yüzeylerini ölçmeniz ve ona göre ölçü çıkarmanız gerekir. Ölçü çıkarırken kenarlardan içeri doğru ölçüm yapılır.

Eğer örtünüzün bütün sehpayı kaplamasını istemiyorsanız öreceğiniz sehpa örtüsünü serdiğinizde orta boy sehpaların kenarlarında 10-15 cm, küçük sehpaların kenarlarında ise 10 cm boşluk kalmalıdır.

 

En Moda Olan Örgü Sehpa Örtüsü Modelleri

Geçmişten günümüze kadar eskimeden gelen örgü sehpa örtülerinin model çeşitleri de artarak devam etmiştir. Kullanıldığı zamanın modasına göre şekillenen örgü sehpa örtülerinin birbirinden farklı birçok modelleri bulunuyor. Tığ işi örgü sehpa örtüleri olduğu gibi iğne oyası ile örülen sehpa örtüleri de mevcut. İğne oyası daha çok zahmet gerektiren ve emek verilmesi gereken bir örgü şekli olduğu için günümüzde daha çok tığ işi örtüler tercih edilir.

Son zamanların modasında kumaş kenarlarına örülen dantellerin eklenmesiyle oluşturulan sehpa örtüleri de modern tasarımlara otantik ve hoş bir görünüm kazandırması için kullanılabilir. Böyle estetik bir örtü yaratmak için de galeriden dantel modellerini inceleyebilir, tarzınıza ve dekorasyonunuza uygun modelleri seçebilirsiniz.

Örgü sehpa örtüsü modelinizi seçerken tek parçadan oluşan bir model tercih edebileceğiniz gibi birçok parçaların ayrı ayrı örülüp daha sonra birleştirilmesi ile örülen bir sehpa örtüsü de örebilirsiniz.

Ayrıca dekorasyonunuza ve tarzınıza uygun seçebileceğiniz gül şeklinde, yaprak şeklinde veya çiçek şeklinde gibi değişik motifli örgü sehpa örtülerinizle yaşam alanlarınıza hareket katabilirsiniz. Galerimizde paylaşılan modellerden ilham alıp, onlara kendi dokunuşlarınızı kattıktan sonra kendi tasarımınız olan örgü sehpa örtülerinizi dikerek, kendi hayal gücünüz ve emeğinizle ortaya çıkardığınız ürününüzle gurur duyabilirsiniz.

Örgü Sehpa Örtüsü Modelleri ve Modası Resimleri

Hatta bu ördüğünüz zarif sehpa örtülerini sevdiklerinize hediye edebilir, onlara el emeği bir armağan verebilirsiniz. Bu hediyeyi alan dostlarınız eminiz ki çok mutlu olacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.