Zayıflamaya Engel Olan Etkenler

Zayıflamaya Engel Olan Etkenler
17 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 62 kez okundu.

Kilo vermek istediğimizde ilk işimiz bir diyet listesi oluşturmak olur. Ancak diyete başlamadan önce, kişinin kendini tanıması ve gerekli tahliller sonucu sağlığına uygun önlemler alması gerekir. Fark etmediğiniz rahatsızlıklar, kilo vermenizi engelleyen nedenlerden biri olabilir. Mevcut olan rahatsızlıklar ‘’Su içsem yarıyor, ne yapsam kilo veremiyorum.’’ durumunu size yaşatabilir. Bu durumda motivasyonunuzun düşmenize ve haliyle asla kilo veremeyeceğinize inanmanıza sebep olur. Rahatsızlıklarını tespit ederseniz kilo vermeniz kolaylaşır.

KİLO VERMEYİ ENGELLEYEN HASTALIKLAR

1-İNSÜLİN DİRENCİ
İnsülin direnci vücuda giren şekerin dokulara hapsederek kullanımını ve yakılmasını engeller. Aynı zamanda vücudun daha fazla insülin salgılamasına sebep olarak açlık hissine kapılır ve daha çok yersiniz. Gereğinden fazla yemek ve şeker alımı kilo vermenizi zorlaştırır.

2-TİROİD BOZUKLUKLARI
Tiroid bezleri vücudun ısı dengesini sağlayarak, yağ yakımında, enerji depolamasında, cilt sağlığında ve metabolizmanızın sağlıklı çalışmasında oldukça etkilidir. Hipotiroidi (triodlerin az çalışması) rahatsızlığı olan kişiler metabolizmaları az çalıştığından dolayı kilo veremezler. Tiroid bozukluklarında ilaç tedavisi uygulanılarak vücudun işleyişi normale döner. Bu sayede kilo vermek daha kolay olur.

3-DİĞER HORMON BOZUKLUKLARI
Aldesteron, progesteron, prolaktin, kortizol, testosteron, östrojen, ACTH ve büyüme hormonları vücudun dengede kalmasını sağlayan önemli hormonlardır. Bu hormonlardan herhangi birinin bozulması durumunda vücudun dengeside bozulur. Bu durumda kilo vermek güçleşerek, metabolizmanın işleyişi bozulur. Diyet yapılsa dahi kilo verilmez, adet düzensizleşir, iştah artışı olur, uyku düzeni bozulur, vücutta ağrı ve şişlikler görülür. Bunlarda kilo verme sürecini olumsuz etkileyen sebeplerdir.

4-PSİKOLOJİK PROBLEMLER
Depresyon, panik atak, uyku problemleri, şizofreni, manik depresif bozukluklar, alkol bağımlılığı gibi psikolojik rahatsızlıklar beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkiler. Sadece stres bile hormonal bozukluk oluşturarak iştah düzensizliğinin oluşması için yeterlidir.

5-ANEMİ – KANSIZLIK
Kansızlık kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Fakat önemsenen bir sağlık problemi olmamasından dolayı tedavi için bir çaba sarf edilmez. Kilo vermek isteyen ve kansızlığı olan kişilerde demir, B12 ve folat eksikliklerinden kaynaklı bitkinlik, uyku hali kilo vermeyi zorlaştırır. Aynı şekilde enerji düşüklüğünden dolayı şekerli besinler tüketme ihtiyacı hissedilir.

7-MENOPOZ
Menopoz, belli bir yaştan sonra kadınlık hormonunun yani östrojenin azalmasıyla gerçekleşir. Menopozla beraber ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, depresyon, sinir gün yüzüne çıkar. Bu belirtilerin etkisiyle metabolizmanın yavaşladığı bir döneme giriş yapılır.

Diyete başlamadan önce vücudunuzu dinlemeli ve sağlık problemlerinize çözüm aramalısınız. Doktorunuza danışarak kontrollerinizi yaptırın daha fazla bilgi için https://www.pembesihir.com/zayiflamak-istiyorum-diyenlere-ozel-oneriler/ yazısını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git